JOKER | recenze komiksu od Briana Azarella a Lee Bermeja

26. října 2014 v 8:57 | KadetJaina [externí pisálek] |  Recenze komiksů

Ať se to už stalo jakkoliv, stalo se. Jokera propustili z Arkhamovy léčebny a teď má černé na bílém, že je normální. Když se ale vrátí do Gothamu, není spokojený. Po dobu jeho nepřítomnosti si jeho pečlivě získaný majetek rozdělili ostatní bossové podsvětí a Jokerovi nezůstalo zhola nic. Joker se tedy pokouší dostat zpátky to, co mu patří. Vypráví nám o tom Jonny Frost, který je teď Jokerův nový pomocník. A to, co většinou Jonny vidí, je maso.

Vždycky jsem měla Jokera ráda, protože byl prostě šílenec. Po přečtení tohohle komiksu jsem se utvrdila v tom, že bych ho nechtěla potkat. Protože, vážně, kdo jiný než Joker by se vloupal do náhodného bytu dvou seniorů, zabil je v posteli, přehodil přes ně prostěradlo a pak si lehnul?


Tolik co do toho, jaký Joker je v tomhle komiksu. Navíc je vyobrazen reálně jako Nolanův Joker, takže jizvy hezky od ucha k uchu a spousta rtěnky. Víceméně reálně je postavený celý komiks. Například Killer Croc tu snad poprvé nevypadá jako přerostlá ještěrka, ale jako člověk, který má kožní nemoc (což mu nezabraňuje v jedení syrového masa). Krom Killer Croca se v komiksu ještě setkáme s Riddlerem, Pinguinem, Two-Facem a Harley Quinn, která tu rozhodně nezastává roli boxovacího pytle, jako většinou. Naopak bych řekla, že tady si s Jokerem v šílenství, drogách a pití přímo libuje.

Jinými slovy, vítejte v pravém Gothamu!

Krom toho, že je kresba realistická, se mi na ní líbilo stínování. V osvětlené místnosti vypadaly postavy kresleně a komiksově, ale když přišlo k tomu postavit se na ulici k hořícímu domu nebo si sednout ke kamnům, měla jsem pocit, že se dívám na reálné lidi a ne jen na kresbu. O to víc jsem se zažrala do čtení, protože jsem se těšila, až Joker zase něco vyhodí do vzduchu, abych viděla ty temné barvy.

Co se příběhu týče, Jokerův poskok nám vypráví, jaké to je, u Jokera pracovat. Jaké z toho má pocity, co pro něj znamená moc a jak se dívá na svého nového šéfa. Dává nám pochopit, že práce pro Jokera rozhodně není procházka růžovou zahradou, a že stačí jen malý krůček vedle a skončíte nacpaní v sudu někde pod mostem.

Našla jsem v příběhu jedno slepé místo, které se mi pořád nedaří zalepit. Jde o obchod s Riddlerem, kdy Joker dostane něco, s čím má udělat velký tyjátr. Toho tyjátru jsem se nedočkala, nikdy jsem se nedozvěděla, co je v kufříku. Dokonce ani náznakem. Tak si říkám, jestli to mělo nějaký větší význam, nebo jen prostě scénárista zapomněl na jednu linku. Jak a proč? Kdo ví.

Ve finále byla ale zábava Jokera číst. Brian Azarello a Lee Bermejo udělali kus pořádné práce a přiblížili čtenáři gothamského krále zločinu víc, než kdy jindy. Tou horší, děsivější cestou. Aby věděl, že s Jokerem to není jen legrace a vtípky. Že s Jokerem jde vážně o krk.

"Víte, že jste se zapletl s nemocným člověkem, který vás zabije? Bude stát nad vaším tělem, s vaší krví na rukou a ujišťují vás, že se bude smát… ne protože pro něj váš život nic neznamená… ale protože pro něj smrtí vrcholí vtip."


MOC DĚKUJEME KADETJAINA ZA ČLÁNEK
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa


Komentáře

1 cincina cincina | Web | 26. října 2014 v 19:55 | Reagovat

Já sice komiksy moc nečtu, ale postavu Jokera miluju:) Hlavně ve filmovém zpracování, když ho hraje Heath Ledger:)

2 Kadet Kadet | E-mail | Web | 27. října 2014 v 13:22 | Reagovat

[1]: Komiksový Joker je borec. Heath Ledger byl sice v roli naprosto úžasný, ale je to Nolanovský Joker. Určitě je spousta komiksových, které mám mnohem radši :D.

3 arzenal arzenal | Web | 17. prosince 2014 v 19:27 | Reagovat

Tenhle komiks je - bohužel - jeden z mála, co mám (myslím že to byl první co jsem si i koupila) a přijde mi vážně super, bavil mě a ta kresba je skvělá :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama